Piątek,   3 Lipca 2015
MIDAS
PSB Mrówka
"Pod otwartym niebem"
01.04.2014.
 
To tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w Domu Polonii w dniu 27 marca br. Wystawa prezentowała twórczość Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, które skupia prawie stu artystów malarzy z: Grodna, Mińska, Brześcia, Witebska, Mohylewa, Baranowicz, Lidy, Wołkowyska. W ciągu 20 lat istnienia Związek zorganizował ponad 280 wystaw zbiorowych oraz 95 indywidualnych. Prace plastyków TPP można oglądać nie tylko podczas wystaw. Ich dzieła znajdują się w zbiorach muzeów białoruskich, w placówkach kulturalnych oraz w kolekcjach prywatnych na wszystkich kontynentach.
Interesujące artystycznie obrazy można oglądać i kupować w Domu Polonii, przez cały miesiąc kwiecień br. Wystawę zorganizowali: artyści z TPP przy Związku Polaków na Białorusi, prezes Oddziału Północno – Mazowieckiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Krzysztof Łachmański, dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Jerzy Rosa.
Więcej za tydzień w PGP.
Czytaj całość
 
Pułtuszczanie o nowym kandydacie na burmistrza
01.04.2014.

W związku z ujawnieniem kandydatury Grzegorza Gerka na burmistrza, do naszej redakcji już napływają pierwsze komentarze. Oto co napisał Prodziekan Wydziału Historycznego AH w Pułtusku dr Radosław Lolo:

"Rzeczywiście cała ta sytuacja ma pewną intrygującą, historyczną konotację, znajdującą uzasadnienie w źródłach. Otóż szlachta miała zwyczaj spisywania sztambuchów, w których zawierała różnorakie, prowadzone latami wpisy. Nazywano je silva rerum, co dosłownie tłumaczy się jako las rzeczy. Faktycznie zawierały w sobie najprzeróżniejsze wpisy: informacje z rodzinnego życia codziennego, wydarzenia w okolicy, małe formy literackie, zasłyszane dowcipy, przepisy kulinarne, ale również i przepowiednie. W jednej z takich siedemnastowiecznych sylw anonimowego autora, pochodzącego z ziemi zakroczymskiej, do której należał Pułtusk przed rozbiorami znajduje się ciekawa przepowiednia. Brzmi ona mniej więcej tak (cytuję z pamięci): „A przyjdą pono kiedy i takie czasy, gdy w pułtuskim, biskupim grodzie lud tameczny, swych praw i obowiązków świadomy, chcąc ładu i bezpieczeństwa zażywać, electionem burmistrza swego nowego na ratusz dokona. Człek to będzie tameczny, nowiny spisujący i księgi typografią składający. Jego to obiorą, a rządzić będzie sprawiedliwie i prawo, a w nadnarwiańskim grodzie nastanie dostatek i szczęśliwość powszechna”. Przypomniała mi się owa wróżba, kiedy usłyszałem o planach Pana Grzegorza."

Radosław Lolo 

 
Pułtuszczanie w IX PZU Półmaratonie Warszawskim
01.04.2014.
 
Kolejna edycja największego Półmaratonu w Europie z udziałem około 14 tysięcy zawodników, za nami. Wśród nich była liczna grupa mieszkańców Pułtuska. W rywalizacji pułtuszczan z uwzględnieniem wieku, wśród mężczyzn wygrał Robert Gajda, wśród kobiet natomiast Malwina Rybarczyk.
W klasyfikacji open mężczyzn pułtuską rywalizacje wygrał Paweł Wiśniewski z klubu Lider Winnica z czasem 1:24:23, drugie miejsce zajął Robert Gajda z czasem 1:35:19, a trzecie Łukasz Sklepiński z czasem 1:37:06
W klasyfikacji open kobiet natomiast odpowiednio: Daria Śliwka z czasem 01:50:21, Justyna Wyrzykowska z czasem 01:58:29 oraz Agnieszka Dworecka 02:27:41.
Czytaj całość
 
Najlepszym kibicom wielkie dzięki
01.04.2014.
 
Wyobraźmy sobie piękne, słoneczne sobotnie popołudnie. Na stadionie w Makowie Mazowieckim powoli zbierają się kibice Zielonych. Kilka szalików zawiązanych na nadgarstkach młodych chłopaków w barwach miejscowej Makowianki powiewa nad ich głowami. I w pewnym momencie jak grom z jasnego nieba gruchnęło: „jesteśmy zawsze tam, gdzie Nadnarwianka gra”. W ten właśnie sposób duża, kilkudziesięcioosobowa grupa pułtuskich kibiców ogłosiła swoje wejście na stadion przy Sportowej. W pobliskiej szkole podstawowej aż zadzwoniły szyby w oknach, a wzrok Makowian skierował się w stronę bramy stadionu.
Więcej w dzisiejszym wydaniu gazety.
 
««  start « poprz. 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1189 - 1197 z 6579
Gwarant
Nasze filmy
Nasza Jedynka
4x4

PALK

 
Nieruchomości